Support Oynama Rehberi

  Paylaş
  avatar
  Ramenia
  Rampage
  Rampage

  Mesaj Sayısı : 482

  Yaş : 27

  Nerden : İstanbul

  Lakap : Rampage

  Support Oynama Rehberi

  Mesaj tarafından Ramenia Bir C.tesi Haz. 18, 2011 9:46 am

  Supporter Nasıl Oynanır?
  İçindekiler
  1-Support ne demektir?
  2-Supporterın Görevleri Nelerdir?
  3-Hangi herolar support herolarıdır?
  4-Bazı önemli bilgiler

  Zaman sıkıntısı yaşadığım için fazla resim olmayacak. Fazla teorik ve sırf yazıdan ibaret bir rehber olduğu için sıkıcı olabilir. Baştan uyarayım dedim ama okuyun içinde faydalı bir şeyler bulacağınıza inanıyorum..

  1- Support ne demektir?
  Support ingilizcede destek vermek demektir. Dotada kavram olarak support genelde kendi kasmayı düşünmeyip takım arkadaşlarına yardımcı olan, item ve skill buildi buna uygun olan herolardır. Pub game oynayan birine bu kavram uzaktır. Zaten pub game mantığına da aykırı bir kavramdır supporterlık. Neden tanımadığım nasıl oynadığını bilmediğim adam kassın diye çaba göstereyim ki neden oyunu kazanmak benim kendi başarımdan önemli olsun ki diye düşünür klasik pub oyuncusu. 30 dk farm yapıp takımını yalnız bırakan adam noobsunuz eziksiniz der takımına mesela. Ama daha organize oyunlarda support takımın olmazsa olmaz parçasıdır. Carrier herosu olmayan gank temelli takımlar bile görüyoruz, ama en az 1 supporterı olmayan bir takım olamaz. Çünkü dota sınırlı kaynakların olduğu bir oyun. 5 tane az kasmış carry herosundansa, 1 tane iyi kasmış carry ve 2 tane zaten farm ihtiyacı olmayan support daha iyidir.

  2- Supporterın görevleri nelerdir?
  Supporterların görevi konusunda yeni oluşan takımlarda ve pub gamelerde tam olarak anlaşılmaz genellikle. Support oynamak destek temelli skilleri olan heroları alıp onlara destek temelli itemler kasmak değildir. Hızlı meka kasıcam diye carrynin farmından çalmak gibi bir saçmalık yapmamanız gerekir öncelikle. Sadece ve sadece carrierın ya da takımınızda sizden daha çok farm ihtiyacı olan hiçbir heronun alamayacağı last hitleri ve önemli bir item bitirmek üzereyseniz gereken 100 goldu sağlamak için olan last hitleri almalısınız sadece. Bunun dışında aldığınız her creep carry nizin farmından çalınmış 50 golddur. Bunu öncelikle kafaya koymak gerek. Bunun dışında lanede carrynizin rahat kasması da sizin göreviniz. Bunu sağlamak için rakipleri sürekli rahatsız etmelisiniz. Harass da dediğimiz bu olayda kritik nokta minimum creep aggrosu (bir creepin yanında heroya atak verdiğinizde creeplerin size dalması olayı) alabilmek. 40 damage vururken siz de creeplerden 20 damage alırsanız pek iyi gitmiyor bazı işler demektir. Burada aggro aoesinin dışından atak vermeye çalışmak ve verdiğiniz atağın animasyonu tamamlandığı anda yeni bir yürüme komutu vermek yardımcı olacaktır. Ne rehberi istersiniz diye başlık açtığımda hitwalk denmişti, sanırım bahsedilen şey budur. Neyse konudan kopmadan laning safhasına dönelim. Support olarak takımınıza sağlayabileceğiniz en büyük faydalardan biri de karşı teami kastırmamak. Bu açıdan denylara ve creep lh aldırtmamaya (erken atak verip rakibi şaşırtarak lh kaçırtmak başka ad bulamadım) önem vermelisiniz. Bir de warding war. Farm ihtiyacı olmayan herolar olduğunuzdan varınızı yoğunuzu wardlara harcamalısınız. Ward koyulcak yerleri bilmek önemli bir şey çünkü doğru yere koyulmuş bir ward 2 ward görevi görebilir. Bunun için de bir rehbere ihtiyaç var ama playdota.com dan yararlanın artık Warding genelde pub playerları tarafından küçümsenir ama harcadığınız 200 gold sayesinde 2 gankten kurtulsanız parayı çıkarıp bi de üstüne kara geçmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla earlyde runelara, midde nclere (2 tepe vardır bilen bilir), latete de rakip basein önünde kritik toplanma noktaları ve roshun oraya koyulacak wardlar önemlidir diye özetleyebiliriz. Oyunun ilerleyen bölümlerinde kombatlarda skill atmadan ölmemeye çalışmalısınız. Mesela ulti atmadan ölen bir lich veya bir lion hiçbir şey yapmamış demektir o kombatta. Dolayısıyla kazandığınız az parayla can itemleri kasmak doğru olacaktır. Ayrıca son olarak hero fraglerini de carrierınıza bırakmanız doğru olandır, ama şu var ki eğer kill garanti değilse bırakmaya çalışmayın dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

  3- Hangi herolar support herolarıdır?
  Aslında neredeyse oyundaki her hero support olarak oynanabilir. Çünkü support oynamak aslında oyuncu mentalitesiyle alakalı birşeydir, oynadığınız herodan bağımsız bir kavramdır. Ama skilleriyle support olmaya daha uygun herolarımız var ve genelde bu herolar tercih ediliyor supporter olarak. Bu heroları listelemek gerekirse:
  Rylai: Imba aurası ve disable skilleriyle early gamede bir canavardır. Ama rylai aldıysanız latete feedlemeyi göze almışsınız demektir
  Chen: 1 slow, 1 base tp, 1 heal skilli olan bir hero. Ayrıca persuasion gibi bir skilli war creepleriyle support görevini bir üst noktaya taşıyor early gamedeki gankleriyle. Sağlam microsu olan oyuncuya en baba support herolarından biridir (bkz. pusher)
  Dazzle: Zamanında dazzle rehberi de yazıcaktım içimde kaldı aslında çok sevdiğim bir herodur. Slow+imba grave+heal ve armor kırma. Bütün skillerimiz support üzerine kurulu yani. Son zamanlarda perma ban herosu oldu gank stratejilerini tek başına durdurabilmesiyle.
  Lich: Bazı support heroları ofansif skillerinin gücü yani harass özellikleriyle supporterlık yapar. Bu heroların başında da lich gelir. Ayrıca 3. skille deny ve oyunun ilerleyen bölümlerinde 2. skill le armor desteği de önemlidir. Genelde meka kasılır.
  Lion: Yine lich gibi daha çok ofansif skilleriyle supportluk yapan bir hero. Müthiş burst damage ve disable kapasitesi var dolayısıyla kombatlarda her zaman yararlı olan bir hero. Son zamanların en popüler picklerinden.
  Venge: Venge pub gamelerde hep carry zannedilir, command aurası var armor kırması var damage kasılmalı denir. Ama şimdi başka bir mantıkla düşünelim. Vengenin 4 skillinden 1.si imba stunı yani disable diyebiliriz. 2. si armor kırma bütün takıma faydalı. 3.sü aura etrafınızdaki herkese faydalı ve mid-late arası maxlanan bir skill. Ultiniz ise sizi rakip heroların ortasına atan müthiş bir kombat açma skilli ve önemli bir düşman heroyu daha kombat başlamadan elimine etmenizi sağlıyor. Damage kastığınızda 2 skillinizi tamamen göz ardı etmiş oluyorsunuz anlayacağınız. Ama supporter kastığınızda 2 ve 3. skillerinizden takımınız yararlanmaya devam ediyor. Yine son zamanların en popüler picklerinden trilanelerde kullanılıyor özellikle.
  Ezalor: Chakrayla sınırsız mana sağlayarak skill spam sağlar örneğin bristle-dk-pl gibi az cdli güzel skilleri olan carry herolarına çok fayda sağlar. Ayrıca ultisiyle gelen skilleri de doğru kullanıldığında çok sağlam support skilleridir. Mana leakle karşının laningine vurduğunuz darbe de cabası.
  Warlock: Aslında carrier de oynanabilen heromuz support oynandığında da en az carry oynandığı zaman kadar etkilidir çünkü hem ultisiyle hem de 2. skilliyle takım arkadaşlarını hayatta tutar. Ayrıca güzel animasyonu ve yüksek damageıyla sağlam harass yapar.
  Enc: Son remakelerle artık carry oynanacak durumda olmadığına göre enci de bu listeye ekleyebiliriz sanırım. Chenle benzer olarak heal slow ve creepleriyle supportluk yapar.
  Abaddon: 1. skillin imba healı, 2. skillin damage block özelliği kasılacak support itemleriyle birleştiğinde bütün bir takımı hayatta tutacak kadar sağlam bir support herosu olur. Batriderla lanelendiği oyunlar sıklıkla görülmektedir, melee olması dezavantaj oluşturmayan nadir herolardandır. Ganklere karşı dazzle gibi etkilidir.
  Omni: Melee olması büyük dezavantaj yaratsa ve fazla picklenmemesine sebep olsa da purification repel guardian angel gibi birbirinden imba skilleri barındıran omniyi buraya yazmasak ayıp olurdu. Omni-pudge lane ine dikkat.
  Jakiro: Yine ofansif support herolarından. Yüksek strsi kombatlarda canlı kalmasını sağlar ancak skillerinin düşük aoesi yüzünden gerçekten ustalık ister şahsen sevmediğim bir hero. Ama iyi oynandığında can yakıcı

  En hardcore support herolarını yazdık sanırım unutmamışızdır. Bunlar dışında fazla farm istemeyen her heronun support oynanabileceğini söylemiştik, birkaç da bu tür hero listeleyelim. Bu herolar genelde daha çok yönlü herolar olduklarından support demedik sadece:
  Lina
  Mirana
  Rhasta
  Necro
  Atro
  Venom
  Witch Doctor
  Undy
  Roof
  Puck
  ES
  etc.

  4- Bazı önemli bilgiler
  Support heroları oynanması zor herolar değil aslında, ama birkaç şey önemli. Öncelikle support herolarına bracer point booster gibi can itemleri kasmalısınız paranız olduğunda. Oyununa göre vg bile kasabilirsiniz. 2. önemli nokta özellikle mid gamede sürekli tp scroll bulundurun. Hem counter gank atmak için hem de hızlı push yapabilmek için tp scroll oyunun en imba 2. itemidir. 1.si ne mi? Magic wand. Magic wand kesinlikle kasın her heroya, çünkü burst regen kadar imba başka bir kavram yok dotada. Support herolarında da kombatlarda en azından biraz hayatta kalıp exp almak için magic wandı akıllı kullanmak gerek. Ayrıca laning aşamasında fog of warı iyi kullanmak önemlidir. Mindgames denilen yani akıl oyunları diyebileceğimiz olay dotada küçük ama önemli bir noktadır. Mesela üstünüze gelen rakip melee heroya kaçıcakmış gibi yapıp o geri döndüğünde araya atak sıkıştırmak küçük ama önemli bir nokta. Sentry ward dikerken 2 olası ward noktası arasına koymak önemli bir nokta. Mesela yazın IDEC gamelerini takip edenlerin tanıyabileceği TheElty nickli bir adam wardı çok komik ama vasat bir playerdı. Bir oyunda koyduğu sentry wardla 2 obs wardını görmüştü rakibin ve chatten bir taşla 2 kuş vurdum imbayım tarzı bişiler yazmıştı. Ama bunu yazarken olduğu yerde durmuş ve rakibin wardları yok etmemişti ve 5-10 sn sonra yediği gankle ölmüştü Neyse, birkaç tane de herolara özel notlar verelim. Abaddon shieldı debuffları siler. Dolayısıyla atrodan ulti ve uyku yiyen, dust basılmış birçok herodan bu buffları silebilirsiniz. Dazzle grave damage almanızı engellemez sadece ölmemeyi sağlar karıştırmamak gerek. Vengefulun terrorü attığı yeri görmenizi sağlar dolayısıyla ganklerde önemli avantaj sağlar. Support herolarına genel olarak kasılabilecek itemleri özetlersek son olarak: magic wand tp ward bracer herosuna göre boots aghanim vg pipo meka bu itemlerin başında gelir çünkü kombatlarda dayanıklılık ve teame destek temelinde kasmak gerekir.
  Alıntıdır  avatar
  astek
  First Blood
  First Blood

  Mesaj Sayısı : 32

  Yaş : 24

  Nerden : İstanbul

  Lakap : Dotacı

  Geri: Support Oynama Rehberi

  Mesaj tarafından astek Bir C.tesi Haz. 18, 2011 12:24 pm

  Güzel Paylaşım
  avatar
  Ramenia
  Rampage
  Rampage

  Mesaj Sayısı : 482

  Yaş : 27

  Nerden : İstanbul

  Lakap : Rampage

  Geri: Support Oynama Rehberi

  Mesaj tarafından Ramenia Bir Çarş. Haz. 06, 2012 7:54 am

  önemli değil
   Forum Saati Cuma Ara. 14, 2018 9:39 pm